Na wichten krijgen nu zowel jongens den waarschijnlijkheid zichzelf te beschermen tegen humaan papillomavirus (HPV) eentje virus dat kanker veroorzaakt. Omdat ie vaccin ie liefste werkt voordat iemand te aanraking komt met ie virus, gaat den vaccinatieleeftijd omlaag van dertien zoals tien klas, veiligheidsfunctionaris ie RIVM plusteken den Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK).

HPV is eentje kennis veroorzaker van baarmoederhalskanker. Minder beroemd is dat ie virus zowel (zeldzame) kankers schenkkan veroorzaken zoals slokdarm-, vagina-, anus- plusteken peniskanker, kanker te den mondholte of kanker te eentje gedeelte van den keelgat. Met dit vaccin wordt koters beschut tegen zes soorten kanker, aldus den NFK te eentje mededeling.

HPV-vaccinatie

Ie HPV-vaccin is geregistreerd voordat gewoonte via koters vanaf negen klas. Zowel jongens indien wichten ontvangen den uitnodiging voordat eentje HPV-vaccinatie te ie klas dat zij tien wordt. Te 2022 plusteken 2023 krijgen daarnaast alle twaalf- totdat achttienjarigen diegene nog noch tegen HPV zijn gevaccineerd, eentje uitnodiging wegens zichzelf alsnog te kunnen beschermen tegen HPV-kanker.

Hooggelegen risico

Er zijn meer dan honderdtal verschillende typen HPV, waaronder varianten met eentje hooggelegen risico op kanker. Den HPV-typen 16 plusteken 18 zijn ie uiterst hachelijk, samen veroorzaken zij zo’n 70 procent van alle gevallen van baarmoederhalskanker plusteken ie grootste gedeelte van den andere HPV-kankers. Ie vaccin beschermt tegen dit twee typen.