Vraag jou vijf pathologen eentje tumorscoring te uitvoeren op eentje coupe (eentje geprepareerd stuk weefsel dat onder den microscoop wordt gelegd) van den alvleesklier, dan ontvang jou noch immermeer vijf dezelfde uitkomsten. Dat is noch zo vreemd, want ter eentje gedigitaliseerd beeld van eentje coupe is ie hevig lastig wegens precies den scheiding tussen gezondheidsbevorderend plusteken tumor weefsel te defini. Indien artsen ie zelf uitvoeren, vormt er verrassend vaak eentje verschil ter ontleden tussen twee artsen.

Dit maakt ie lastig wegens den lieve besluit te maken voordat eentje patiënt plusteken wegens research te uitvoeren. Ene team van oncologen plusteken pathologen stelde zichzelf den vraag: zullen jou met laptop vision dit subjectieve waarneming kunnen objectiveren? Computers uitvoeren namelijk iedere keer dezelfde ontleden, diegene bekijken iedere pixel geheel onpartijdig plusteken zeggen vanaf pixel of er welnu of geen tumorweefsel is geconstateerd. Den veronderstelling is dat computers waarschijnlijk objectiever dan ie menselijk oog ter staat zullen zijn wegens te geconstateerd of eentje tumor op therapie heeft gereageerd of noch.

Ervaring opdoen met laptop vision

Er hangt veel uit van dit zogenaamde tumor scoring. Den uitsluitsel ervan is somwijlen defini voordat den vervolgbehandeling diegene wordt ingezet. Pathologen beoordelen dezelfde situatie somwijlen verschillend, ie is moeilijk wegens eentje eenduidige inschatting te krijgen. Zowel kost ie den pathologen nu veel tijdstip wegens ter detail den hele coupe te bekijken. Daarom zijn ie Mokum UMC plusteken SAS eentje samenwerkingsverband aangegaan, vertelt Rik den Ruiter, gegevens scientist erbij dit toeleveringsbedrijf van analytics plusteken AI software

“Ie team van Mokum UMC bestond uit oncologen, oncologisch chirurgen, pathologen, plusteken gegevens scientists. Ie wasgoed onze rol vanuit SAS wegens ie team te promoten plusteken vooral zowel mee te denken hoe wij ter den toekomst ie AI-model kunnen gaan toepassen. Jou ziet dat er ter den zorg nu veel AI-modellen wordt ontwikkeld, maar nog weinig modellen wordt zowel feitelijk ter den praktijk tweedehands. Wij wagen zelfs te stellen dat ie op dit ogenblik eentje grotere innovation is wanneer jou eentje AI-model schenkkan toepassen dan ie uitbouwen ervan.”

Trainen van AI-model

Erop laptop vision leer jou eentje AI-model waar ie zoals kijkt, zodat ie proefje na verloop van tijdstip zelf schenkkan zei watten ie ziet. Dat leren is ter dit geval gebeurd met 65 digitale coupes diegene zijn ingetekend ingevolge pathologen. Erop dat annoteren van den plaatjes geven den pathologen vanaf pixel aan watten zij zien. Ie kost dan zowel uren plusteken uren wegens één digitaal beeld ter te tekenen.

“Tijdstip diegene er normaal gesproken noch is indien zij ie weefsel van eentje patiënt willen beoordelen”, zegt Den Ruiter. Ie mikpunt van ie team is wegens moeiteloos aan te geven watten welnu of geen tumor is, zodat den patholoog efficiënter plusteken eenduidiger schenkkan werken.

Na ie intekenen van den plaatjes wasgoed den volgende stap wegens te uitproberen welk laptop vision proefje voordat dit specifieke plaatjes ie best schenkkan wordt tweedehands. Den Ruiter hierover: “Er zijn veel verschillende AI-modellen plusteken ieder proefje heeft zijn sterke plusteken zwakke kanten. Doorheen verschillende modellen te uitproberen plusteken den resultaten te vergelijken, hebben wij eentje goede voorliefde kunnen maken voordat eentje proefje dat tumor weefsel ter coupes van den alvleesklier schenkkan intekenen, zodat artsen mogelijk ter den toekomst betere keuzes kunnen gaan maken.”

Integratie analytics ter workflow

Wegens ervoor te zorgen dat den pathologen ter hun inherent vertrouwde omtrek konden blijven werken, is eentje integratie geproduceerd tussen ie pathologiesysteem plusteken den analytics software. Ie pathologiesysteem wordt tweedehands wegens den coupes ter te tinten. Dit ingekleurde plaatjes wordt vervolgens doorgestuurd zoals ie analytics toneelpodium, waar den berekeningen plaatsvinden. Den resultaten wordt weer terug gecommuniceerd zoals ie pathologiesysteem. Zo kunnen pathologen zowel ter hun vertrouwde omtrek zien hoe ie proefje den coupe beoordeelt plusteken vertrouwd treffen met ie proefje.

Schaalbaar proefje

Ene subject waar Den Ruiter veel voetlicht voordat had, is den schaalbaarheid plusteken toepasselijkheid van ie proefje. “Ie is important dat jou ie proefje ter den loop van den tijdstip nieuwe spullen kunt bijleren, bijvoorbeeld indien er ergens ter wereld nieuwe inzichten ontwikkeling. Zowel moeten ie proefje met allerlei pathologiesystemen overweg kunnen. Ie mogen noch zo zijn dat wanneer ie Mokum UMC overstapt zoals eentje andere scanner, ie proefje noch meer werkt. Plus hoewel wij dit proefje specifiek voordat ie beoordelen van alvleesklierkanker hebben ontwikkeld, hebben wij er zowel op gelet dat ie proefje past hierbinnen den bouwkunde van ie ziekenhuis. Zo schenkkan ie samen met andere modellen wordt beheerd plusteken is ie breder toepasbaar ter ie ziekenhuis.”

Nauwkeurig beoordelen via AI-model

Den eerste resultaten zijn positief. Ie team heeft aangetoond dat eentje laptop vision proefje aantoonbaar totdat eentje objectievere inschatting van coupes komt. Pathologen krijgen nu ter den dagelijkse praktijk onvoldoende tijdstip voordat dit pixel-precieze inschatting. Doorheen ie AI-model te trainen krijgen pathologen er indien ie ware eentje digitale bijstand erbij diegene wél ter staat is wegens zo gedetailleerd plusteken precies te loeren. Pathologen kunnen met support van dit proefje mogelijk hun werkgelegenheid huis plusteken efficiënter uitvoeren.
Anderhalf schooljaar na den start van ie project ligt er eentje paper getiteld ‘Artificial Intelligence-Based Segmentation of Residual Tumor in Histopathology of Pancreatic Cancer after Neoadjuvant Treatment’. Den Ruiter is trots, maar kijkt vooral uit zoals den toepassing van dit nieuwe inzichten. “Dit paper is eentje eerste stap zoals toepassing van dit algoritme ter den praktijk. Ik kijk uit zoals ie ogenblik dat alle patiënten hiervan kunnen profiteren.”

Openingsmanifestatie 2022

Wilt u op 09 mei 2022 zowel zoals den ICT&health Openingsmanifestatie?
Entreekaarten zijn kosteloos maar op is écht op! Dus wacht noch plusteken meld u snel aan.