Dit getuigschrift wordt gedaan te eentje adviesrapport dat te opdracht van FNO totdat stand is gekomen met medewerkers van Regionale Ondersteuningsstructuren (ROS’plus), eerstelijns zorggroepen, beroeps- plus brancheorganisaties plus ie ministerie van VWS, onder leiding van Vilans. Ie raad is eentje uitwerking van ie FNO-project ‘Laaggeletterdheid is van gewicht – den huisarts helpt’, waarin huisartsenpraktijken begeleid werden ter hoe zij mensen diegene minder gezondheidsvaardig zijn, kunnen ondersteunen te zelfmanagement. 

Download Adviesrapport ‘Voetlicht voordat gezondheidsvaardigheden te den huisartsenzorg (pdf)

Hulpbetoon gezondheidsvaardigheden

Den hulpbetoon ‘Voetlicht voordat zelfmanagement én gezondheidsvaardigheden’ diegene binnenshuis dit project ontwikkeld is, biedt (huisartsen)praktijken plus samenwerkingsverbanden inspiratie plus concrete handvatten wegens zelf aan den slag te gaan met dit thema. Ie adviesrapport beschrijft watten voorts nodig is plus watten succesvolle elementen zijn wegens meer voetlicht te slijten aan gezondheidsvaardigheden. 

Zoals den hulpbetoon ‘Voetlicht voordat zelfmanagement én gezondheidsvaardigheden’ 

2,5 miljoen mensen minder gezondheidsvaardig

Gezondheidsvaardigheden zijn vaardigheden diegene mensen nodig hebben wegens kennisgeving overheen gezondheid plus ziekte te vinden, te oplezen, te vatten plus toe te schreden. Ter Nederland hebben 2,5 miljoen mensen moeite met oplezen plus schrijven. 36% van den volwassen Nederlanders is beperkt gezondheidsvaardig: voordat hun is ie vinden, vatten, beoordelen plus toepassen gezondheidsinformatie eentje probleem. Zij krijgen daardoor vaak noch den zorg diegene zij nodig hebben, of noch op tijdstip.

Structurele voetlicht ontbreekt

Belangrijkste gevolgtrekking van ie rapport is dat structurele voetlicht voordat gezondheidsvaardigheden plus integrale samenwerkingsverband ontbreekt, terwijl den urgentie welnu wordt onderkend. Zowel gebeurt er nog weinig wegens den doelgroep, den patiënt met beperkte gezondheidsvaardigheden, te beeld te krijgen.

Succesvolle elementen plus aanbevelingen

Ene regionale werkwijze op makker schenkkan hierin verandering brengen. Zorggroepen, ROS’plus, huisartsenpraktijken, gezondheidscentra, zorgverzekeraars plus gemeenten kunnen met den succesvolle elementen plus aanbevelingen uit ie rapport aan den slag. Zoals: meer bijdoen ter andere thema’s mits persoonsgerichte zorg, chronische zorg of digitale vaardigheden plus succesvolle elementen van eentje leer- plus verandertraject.