Martijn Snoep, bestuursvoorzitter ACM: “Wij kunnen ie noch voldoende benadrukken: ie is beslissend dat na puistjes van eentje patent mededingers op den geneesmiddelenmarkt op snelheid komt zodat den prijs daalt. Onderbrak indien voormalige patenthouder met eentje sterke marktpositie eentje prijsstructuur te hanteren diegene toetreding van biosimilars bemoeilijkt, komt diegene mededingers noch op snelheid. Ie is dan zowel ja dat Pfizer nu stopt met dit prijsstructuur voordat Enbrel.”

Patent

Ter 2015 verliep ie patent van Pfizer op den stofdeeltjes etanercept. Dit is den werkzame stofdeeltjes te ie middel Enbrel van Pfizer, dat wordt voorgeschreven erop auto-immuunziekten indien reuma plusteken psoriasis. Enbrel wasgoed voordat ie patent verliep, qua omzet (ruwweg €150 miljoen vanaf klas) ie nummer twee middel te Nederland. Na ie verlopen van ie patent konden zowel andere fabrikanten middelen op den markt brengen waarin dit stofdeeltjes gewerkt is, zogenaamde biosimilars. Ter Nederland zijn twee biosimilars met den werkzame stofdeeltjes etanercept op den markt.

Korting

Ter ie najaar van 2021 ontving den ACM signalen dat Pfizer voordat Enbrel eentje kortingsstructuur hanteerde diegene ziekenhuizen ie overstappen zoals andere, concurrerende geneesmiddelen zullen hinderen. Na research van den ACM bleek dat Pfizer te verschillende contracten met ziekenhuizen eentje clausule had opgenomen diegene Pfizer te staat stelde den gehanteerde korting voordat toekomstige volumes sterk te verlagen indien den atavisme met meer dan eentje bepaald percentage zullen valleien. Hiermee worden voordat ziekenhuizen eentje forse financiële drempel opgeworpen wegens overheen te stappen op eentje ander middel. Ziekenhuizen willen namelijk zowel na eentje overstap voordat ie overgebleven fragment van hun patiënten dat noch schenkkan of wil switchen Enbrel kunnen blijven winkelen. Voordat diegene menigte zullen den prijs van Enbrel ruwweg viertal keer zo hooggelegen kunnen wordt indien ie ziekenhuis zullen overstappen op eentje biosimilar.

Den ACM heeft Pfizer wegens opheldering gevraagd. Op poot van haar eerste onderzoeksresultaten heeft den ACM vermelde dat den onderbrak hun gehanteerde prijsstructuur te vedette met den mededingingsregels lijkt te zijn.

Pfizer

Hoewel Pfizer den anatomiseren van den ACM noch onderschrijft, schrapt Pfizer den kortingsclausules. Pfizer heeft alle inkoopgroepen diegene recentelijk eentje contract of bieding hebben gekregen met dit kortingsclausule hierover geïnformeerd. Ziekenhuizen diegene dat willen, kunnen te den huidige contractperiode overstappen zoals eentje ander, concurrerend middel, met behoud van den gehanteerde korting voordat dat fragment van den patiënten dat noch schenkkan of wil overstappen.