Maak FFP2-maskers altijd beschikbaar voor verpleegkundigen en alle andere zorgverleners. Die opdracht geeft de Tweede Kamer de minister mee nu een motie daarover is aangenomen. De motie volgde op een leidraad van V&VN, NU’91 en CNV, waarin zij stellen dat FFP2-maskers de norm zijn.

Foto iStock, Nicolas Garrat.

Maandag 25 januari bleek dat het OMT chirurgische mondneusmaskers nog steeds voldoende vindt voor de meeste zorgsituaties. Dit ondanks oproepen van vakbonden en beroepsvereniging V&VN, die chirurgische maskers als standaard onvoldoende vinden. Op dinsdagochtend 26 januari presenteerden deze partijen daarom een eigen leidraad waarin FFP2-mondneusmaskers de norm zijn.

Wanneer FFP2-masker volgens vakbonden en V&VN?

V&VN, NU’91 en CNV raden verpleegkundigen en andere zorgverleners aan een FFP2-masker aan bij:

  • Patiënten met (een verdenking van) covid-19, en/of
  • Hoog-risico situatie: langdurig binnen de anderhalve meter werken, bij onvoorspelbare situaties waar niet kan worden vastgesteld of de patiënt besmet is met het coronavirus, als de patiënt hygiënemaatregelen niet naleeft of klachten niet goed kan uiten, en/of
  • Een gevoel van onveiligheid bij het dragen van een ander type mondneusmasker

In alle andere situaties adviseren deze partijen een chirurgisch mondneusmasker type IIR.

Motie aangenomen

Naar aanleiding van deze leidraad dienden meerdere Kamerleden een motie in, met het verzoek aan de regering ‘ervoor te zorgen dat alle zorgmedewerkers de beschikking hebben over FFP2-maskers tijdens hun werk.’ Deze motie is aangenomen. De Tweede Kamer roept de minister op zo snel mogelijk te verduidelijken hoe dit geregeld wordt.

Groot risico op derde golf

V&VN-voorzitter Bianca Buurman is blij met de aangenomen motie. ‘Ook het RIVM zegt dat ondanks dat de besmettingen en ziekenhuisopnames afnemen, de voortekenen niet gunstig zijn. De Britse variant rukt in ons land op en is dermate meer besmettelijk dat het risico op een derde golf in maart groot is, zeggen de virologen en andere OMT-leden zelf.

Daar komt bij, zegt Buurman, dat veel verpleegkundigen, bijvoorbeeld in de wijk, binnen de anderhalve meter werken. En dat de ventilatie in huizen waar ze komen niet altijd optimaal is. ‘Bovendien is niet altijd duidelijk of een patiënt of cliënt besmet is met het coronavirus. Daarom hameren wij op het voorzorgsprincipe, en daar hoort FFP2-maskers altijd beschikbaar maken bij. Want er is geen sluitend bewijs dat chirurgische mondmaskers afdoende bescherming bieden.’

Knelpunten melden

De partijen roepen verpleegkundigen op knelpunten te melden, bij V&VN of bij de Inspectie Gezondheidszorg Jeugd. Maar wat als werkgevers FFP2-maskers niet beschikbaar willen stellen, omdat het RIVM deze mondmaskers alleen aanbeveelt bij aerosolvormende handelingen? Buurman: ‘De inzet van FFP2 is nodig. Wij bepalen hoe we ons beroep goed en veilig kunnen uitvoeren. Het is nu aan de werkgevers om te zorgen dat er FFP2-maskers beschikbaar komen voor alle verpleegkundigen en verzorgenden die ze nodig hebben.’

‘Meer bewustwording nodig’

Buurman hoopt ook op meer bewustwording onder verpleegkundigen zelf. ‘We moeten allemaal meer doordrongen zijn van het gevaar van de Britse en andere varianten. Nu de cijfers naar beneden gaan, bestaat het risico dat we onvoldoende alert zijn op de benodigde maatregelen.’

Die gaan over FFP2-maskers, maar ook bijvoorbeeld over voldoende afstand houden in de pauze. Voor de beroepsvereniging ligt er een belangrijke taak om deze maatregelen te blijven toelichten, vindt Buurman.

‘Maak je eigen afweging’

Tegelijk moeten verpleegkundigen niet verplicht worden FFP2-maskers te dragen, benadrukt Buurman. Uit een Nursing-enquête blijkt dat verpleegkundigen verschillend denken over de noodzaak. Bespreek je standpunt met je collega’s en maak zelf je professionele afweging, adviseert Buurman. ‘Waar het ons om gaat is dat als een verpleegkundige in de situaties die wij noemen een FFP2-masker wil dragen, dit altijd moet kunnen.’