1. Waarom ben je handhygiëne in het verpleeghuis gaan onderzoeken?

‘Uit de literatuur blijkt dat handhygiëne in verpleeghuizen slecht wordt uitgevoerd, namelijk minder dan 20 procent van de keren dat het zou moeten. Tegelijkertijd is bekend dat handhygiëne de meest (kosten)effectieve manier is om ervoor te zorgen dat ziekten zich niet verspreiden. Vandaar dat we wilden kijken of we de handhygiëne in Nederlandse verpleeghuizen kunnen verbeteren met een interventie. Dat doen we met het project HANDSOME.’

2. Wat heb je precies onderzocht?

‘Eerdere onderzoeken hebben laten zien dat kennis over wanneer je je handen moet desinfecteren of wassen niet genoeg is. Je moet het onderwerp handhygiëne op verschillende manieren behandelen. En je moet de boodschap steeds herhalen.’

Je moet de boodschap steeds herhalen.

‘De interventie die wij bedacht hebben bestaat uit verschillende elementen. We besteden aandacht aan mogelijke verbeteringen bij het verpleeghuis, geven drie lessen op locatie en hebben een e-learning ontwikkeld. Deelnemers kunnen ook nog meedoen aan een fotowedstrijd of een knutselproject met de bewoners.’

‘De verbeteringen in het verpleeghuis zijn eigenlijk de randvoorwaarden. Alle benodigdheden moeten aanwezig zijn zodat zorgmedewerkers handhygiëne op de juiste momenten kunnen uitvoeren. Daarnaast vind ik het belangrijk dat het duidelijk is voor medewerkers wat persoonlijke hygiëne is en wat de gevolgen zijn als ze regels niet naleven.’

Persoonlijke hygiëne


Zorgverleners moeten er schoon, netjes en goedverzorgd uitzien. Zo verklein je de kans op de uitbraak van infectieziekten. Waar moet je op letten?


Bekijk het hier