STA OP! staat voor ‘STApsgewijs Onbegrepen gedrag en/of Pijn bij dementie de Baas!’ en wordt ingezet bij bewoners die op een PG-afdeling verblijven. Door de interventie ga je beter zien wat er speelt bij mensen met dementie. Vervolgens kan dan de juiste behandeling worden ingezet.

Direct aan de slag

Omgangskundige Sandra Blommestein van de Amstelring is betrokken geweest bij de ontwikkeling van de bijbehorende training. Als geen ander weet zij waarom deze interventie zo goed aanslaat: ‘Samen met het multidisciplinaire team krijg je een training. Daarin leer je alle stappen en pas je die tussen de trainingsbijeenkomsten meteen toe bij een cliënt. Je gaat dus direct concreet aan de slag.’

Neiging naar psychofarmaca 

‘De eerste opdracht is bijvoorbeeld om samen met een collega een cliënt met veranderend gedrag te observeren. Dit werkt beter, omdat in je eentje al snel alle aandacht wordt opgeslokt door de zorghandeling. Wij hadden bijvoorbeeld een bewoonster die bij het aantrekken van haar kleding steeds weer van zich ging afslaan en begon te schreeuwen. Voor de zorgmedewerkers was dit elke dag weer opnieuw een groot drama.’ Bij zo’n bewoonster is dan de neiging om psychofarmaca in te zetten. Maar dat heeft vaak helemaal geen effect en geeft bovendien een hoop schadelijke bijwerkingen. 

Veel minder tijd kwijt met ochtendzorg

Sandra: ‘Door de observatieopdracht zag de observerende collega dat er iets aan de hand leek te zijn met haar schouder. De behandeling bestond vervolgens uit pijnmedicatie en het inzetten van oude Tom-en-Jerry-filmpjes die voor wat afleiding zorgden. De winst? De bewoonster kon veel makkelijker ochtendzorg ontvangen. Hierdoor was één zorgmedewerker twintig minuten kwijt, in plaats van twee zorgmedewerkers een half uur.’ 

Wat fijn is dat je het kunt afsluiten 

‘Sta Op! is verder een heel toegankelijke methode, omdat hij stapsgewijs werkt. Groot voordeel is dat als de behandeling aanslaat, je het ook weer kunt afsluiten als dit in het zorgplan staat genoteerd. Hierdoor hoef je er niet continu mee bezig te zijn in je hoofd.’ 

Elkaars kennis beter benutten

‘Ik merk ook dat zorgmedewerkers er blij van worden als ze zien hoeveel verschil een andere benaderingswijze kan uitmaken voor een bewoner. Dat levert meer werkplezier op en minder ziekteverzuim. Ook de communicatie verandert. Omdat je in de training leert om successen te delen, werkt dit bijvoorbeeld ook door in de overdracht. Een belangrijke voorwaarde is dat ook het hele multidisciplinaire team betrokken wordt. Hierdoor maak je beter gebruik van elkaars kennis.’ 

Meld ook een interventie aan!


Heb jij ook een interventie die goed werkt? En wil je dat meer mensen daar gebruik van maken? Laat jouw interventie dan ook erkennen en opnemen in de databank. Bekijk het filmpje waarin je ziet hoe je jouw aanpak of methodiek kunt aanmelden.

 


Lees verder