Leefcirkels is één van de voorbeelden van zorgtechnologie die TanteLouise toepast om het leven voor de bewoner makkelijker te maken en het werk van medewerkers te ondersteunen. De technologie is ondersteunend aan de cliëntenzorg, maar wel onmisbaar, vindt directeur zorg en behandeling Jan-Kees van Wijnen van TanteLouise.

Inzet technologie noodzakelijk

Over vernieuwing in de zorg en de rol van technologie hanteert Jan-Kees van Wijnen de lijfspreuk: ‘Niet omdat het kan, maar omdat het moet’. Van Wijnen: ‘De inzet van technologie is noodzakelijk als je kijkt naar de vragen die met de toenemende vergrijzing op ons afkomen en de personeelsproblematiek waar we in de zorg mee worstelen. Zonder inzet van technologie zouden we niet meer aan de vraag kunnen voldoen.’

Maximale beweegruimte

Met deze aanpak hebben we het gebruik van psychofarmaca met 90% kunnen terugbrengen.

Door de inzet van leefcirkels krijgen mensen met dementie maximale bewegingsruimte. Ze bewegen zich met GPS-technologie in veilige zones. Zodra de bewoner buiten de zone komt, stuurt het systeem een bericht naar naasten, de zorgprofessional of de cliënt zelf. Door dit controlemechanisme is er meer bewegingsvrijheid mogelijk voor mensen met dementie.

Mobiliteit zorgt voor kwaliteit van leven

Jan-Kees van WijnenJan-Kees van Wijnen: ‘Het is zó belangrijk om ruimte te blijven geven aan de mobiliteit van deze mensen. Als we mensen beperken in hun vrijheid, gaat hun kwaliteit van leven omlaag en kunnen gezondheidsproblemen ontstaan als immobiliteit en incontinentie. Daarom hebben wij als een van de eerste verpleeghuizen gezegd: we gaan dit anders doen.’

Boodschappen doen zonder portemonnee

Met de supermarktmedewerkers is afgesproken dat zij de bewoner gewoon zijn boodschappen meegeven als die zijn portemonnee vergeten is. 

Met de leefcirkels krijgen mensen de bewegingsruimte die bij hun situatie past. In veel gevallen betekent dit ruimte om zich door een locatie te bewegen, maar het kan ook betekenen dat een bewoner de ruimte krijgt om in de driehonderd meter verderop gelegen Albert Heijn zelfstandig een boodschap te doen. Van Wijnen licht toe: ‘We hebben met de supermarktmedewerkers de afspraak gemaakt dat ze die bewoner gewoon zijn boodschappen meegeven als die vergeten is om zijn portemonnee mee te nemen. Die boodschappen verrekenen wij dan wel weer met de familie. We werken ook met buurtvrijwilligers die een beetje in de gaten houden of deze mensen weer thuis komen. Soms krijgen we dan een telefoontje: “Hij komt wat later thuis hoor, hij drinkt hier eerst nog een kop koffie”. Dat is natuurlijk prachtig.’

Vrijheid en geen discussie 

De kern van dit beleid is: niet de bewoner tegenhouden of zeggen dat hij iets fout doet, maar gecontroleerd de ruimte geven om hem zoveel mogelijk eigen regie te laten behouden. ‘Vrijheid en geen discussie’, zegt Van Wijnen, ‘dat is het uitgangspunt. Aansluiten bij wat de bewoner zelf wil. Zo hebben we bijvoorbeeld iemand die iedere dag in de dierenwinkel een zak kippenvoer koopt omdat hij vroeger kippen had. Een medewerker brengt die zak aan het einde van de dag terug naar de winkel en de volgende dag komt hij diezelfde zak weer halen.’

Slimme technologie binnen het verpleeghuis

Ook binnenshuis wordt de technologie gebruikt om het leven van de bewoner met dementie zo goed mogelijk te ondersteunen. Bijvoorbeeld door die technologie zo af te stemmen dat alle deuren waar een cliënt in zijn eigen gang langs loopt gesloten blijven, maar dat de deur wel open gaat als hij zijn eigen kamer nadert. Hetzelfde met de lift. Een bewoner die altijd op een derde verdieping heeft gewoond en in zijn dementie op de drie drukt maar bij ons op de eerste verdieping woont, wordt automatisch naar zijn eigen verdieping gebracht. Stapt hij op zijn eigen verdieping in, dan maakt het niet uit op welk knopje hij drukt: de lift gaat gewoon naar beneden, omdat het meest aannemelijk is dat hij daar naartoe wil.

Anders werken in de zorg


Het programma ‘Anders Werken in de zorg’ wil in hoog tempo met slimme technologie het werken in de zorg ondersteunen, tijd besparen en de productiviteit verhogen. De inzet is om de kwaliteit van zorg vast te houden en te verbeteren ondanks het groeiend aantal ouderen en het arbeidsmarktprobleem. Twaalf organisaties voor verpleeghuiszorg in West-Brabant doen mee, TanteLouise uit Bergen op Zoom nam het initiatief voor dit programma. 


Lees meer over Anders werken in de zorg