Aan het onderzoek deden 115 ouderen met dementie mee. Zij werden ingedeeld in drie groepen: fietsgroep, interactieve fietsgroep en een controle groep. Na 12 weken bleek dat de deelnemers in de fietsgroep en de interactieve fietsgroep sneller informatie konden verwerken.  Daarnaast waren de deelnemers in de interactieve fietsgroep erg positief over de game en deden ze trouw mee aan de virtuele fietstochtjes.

  • Lees meer over Fietslabyrint, de ontwikkelaar van interactief fietsen

Waarom deed je dit onderzoek?

‘Voor dementie bestaat nog geen medicijn. Wel blijkt uit onderzoek dat voldoende bewegen onder meer het risico op dementie kan verlagen en een positief effect heeft op het denkvermogen in ouderen zonder geheugen problemen. Of beweging ook een positief effect heeft op het brein van ouderen met dementie is echter minder bekend. Daarom wilde ik weten of het doen van een beweeggame een positief effect heeft bij ouderen met dementie.’

Wat is een beweeggame?


Bij een beweeggame combineer je een fysieke inspanning (zoals fietsen) met een computerspel in een virtuele omgeving. Deze combinatie heeft eerder een positief effect gehad op het brein van ouderen zonder geheugen problemen, ouderen die de ziekte van Parkinson hebben of ouderen met een milde geheugenstoornis.

 

 

Wat is de conclusie van jouw onderzoek?

‘De belangrijkste conclusies zijn dat mensen met dementie méér zitten en dus mínder bewegen dan ouderen zónder dementie. Verder bleek na 12 weken dat de deelnemers in de fietsgroep en de interactieve fietsgroep sneller informatie konden verwerken.  De therapietrouw was hoger in de interactieve fietsgroep dan in de fietsgroep. Hieruit blijkt dat interactief fietsen een goede en eenvoudige methode is om ouderen met dementie te stimuleren om meer te bewegen.’

Wat kunnen zorgverleners van jouw onderzoek leren?

‘Uit eerder onderzoek blijkt dat het lastig is om mensen met dementie te laten meedoen aan een beweeginterventie. Juist de fietsgame is daarom een mooie manier om cliënten meer te laten bewegen. Onder meer door het speelse aspect van deze beweeggame. De deelnemers geven zelf aan dat fietsen door de virtuele omgeving (bijvoorbeeld de plaats waar ze geboren zijn) leuke herinneringen met zich meebrengt. Ook voelen ze zich vrolijker en fitter omdat ze meer zijn gaan bewegen. 5 locaties waar deze studie is uitgevoerd hebben de interactieve fietssystemen inmiddels al overgenomen. Zij zetten de systemen in om het bewegen te stimuleren.’

‘Tot slot nog een laatste tip: Als je met de fietsgame aan de slag gaat is het belangrijk om het niveau van de training aan te passen de cliënt. Juist het personaliseren van training is belangrijk om het ook echt een succes te laten zijn.’