Vraag 1. Waarom heb je de materialen ontwikkeld?

Saskia: ‘Het idee voor de praatplaten en de online cursus is ontstaan nadat ik als mantelzorger zelf geconfronteerd werd met de bezoekstop van het verpleeghuis waar mijn vader woont. Mijn moeder en ik stonden letterlijk voor een dichte deur. Uiteraard deel ik de mening dat het in deze ingewikkelde en onzekere tijd rond het coronavirus van groot belang is dat kwetsbare cliënten en zorgprofessionals beschermd worden. Maar ik wil ook graag de andere kant belichten en laten zien wat de impact op mensen met dementie en hun naasten is. Met deze materialen wil ik mantelzorgers en zorgprofessionals handvatten geven hoe om te gaan met deze complexe situatie.’

Praatplaat contact houden

Vraag 2: Welke praatplaten zijn er en voor wie zijn ze bedoeld?

Saskia: ‘De praatplaten bieden mantelzorgers en familie tips en adviezen in tijden van corona. Het advies? Zoek naar creatieve oplossingen die passend zijn in de situatie. Er is een praatplaat voor dierbaren die in een verpleeghuis verblijven, met tips over contact houden en communicatie. Zoals: doe een kleine verrassing bij de schone was of zet die bij de sluis, bijvoorbeeld een kaart, een foto of iets lekkers. De andere praatplaat gaat over zorgen voor iemand met dementie. Mantelzorgers krijgen tips over structuur, activiteiten, ontspanning, sociale contacten en communiceren.’ 

Hulplijnen en ondersteuning bij beeldbellen

Op de praatplaten staan ook telefonische hulplijnen vermeld. En de tip voor ouderen om ondersteuning te krijgen bij beeldbellen via de helpdesk ‘Welkom Online’. Ga naar de helpdesk van het Nationaal Ouderenfonds of bel 088 – 344 2000 (werkdagen 9-17u). Veel zorgverleners gebruiken de praatplaat om mensen tips te geven. Ik ken verpleeghuizen waar de praatplaat bij het klantcontactcentrum ligt, waar ze veel telefoontjes krijgen van verontruste mantelzorgers.’

Vraag 3: Wat zijn de ervaringen?

Saskia: ‘Van verschillende mantelzorgers hebben wij reacties gekregen dat ze blij zijn met de tips. Vooral het zinnetje over de bezoekstop: “misschien is het voor u nog wel moeilijker dan voor uw dierbare” zet veel mensen aan het denken. Ook de tip om weer ‘ouderwets’ te gaan corresponderen als beeldbellen niet gaat, blijkt goed te werken. Zo doet mijn eigen moeder nu steeds briefjes bij de schone was en sturen mijn broer en ik kaarten met foto’s van vroeger. Mijn vader laat dit met trots zien aan de verzorgenden en schrijft op zijn manier terug. Mijn moeder heeft een kladblok gekocht en om de paar dagen krijgt ze met de vuile was, hele vellen vol geschreven mee terug. Het is niet altijd even goed leesbaar, maar we krijgen zo een indruk wat mijn vader bezig houdt en van de verzorgenden horen we dat het echt een uitlaatklep voor hem is.’

Vraag 4: Wat leer je in de online cursus?

‘Ik heb de cursus ontwikkeld om zorgprofessionals bewust te maken van de impact die het coronavirus heeft op de zorg aan mensen met dementie en hun mantelzorgers. Het volgen van de cursus helpt zorgverleners om samen met mantelzorgers creatieve oplossingen te bedenken.’ Je leert:  

  • Wat de invloed van de corona-uitbraak is op mensen met dementie.
  • Wat de psychologische effecten van de corona-uitbraak zijn en hoe je hiermee om kunt gaan.
  • Wat de achtergrond is van het besluit om verpleeghuizen te sluiten.
  • Wat jij kunt doen om de zorg en welzijn voor mensen met dementie in tijden van corona te optimaliseren.

Volg de online cursus Dementiezorg – Contact in tijden van Corona

Over de makers

Saskia DanenSaskia Danen (foto) van de Dementie academie is gezondheidswetenschapper en  verpleegkundige (niet-praktiserend). Voor de praatplaat werkte zij samen met Marieke Dooremalen (vormgeving) van Bureau Door Middel Van. Marieke is tevens verpleegkundige/POH en gezondheidswetenschapper en Laura Hulsbosch (tekst) is Sociaal Agoog bij Vivium Zorggroep. Er zijn praatplaten in de maak in het Turks en voor mensen die thuis zorgen voor iemand met dementie. 

Lees ook het interview Steeds meer verpleeghuizen gaan op slot: wat nu? met Saskia Danen op alzheimer.nl